Оборотът на dm в България доближи половин милиард лева

Пулсът на времето

dm България представи годишния си финансов отчет: компанията запазва водещата си роля в търговията на дрогерийни стоки в страната.

© dm в България

За последната финансова година компанията отчита ръст на броя на клиентите както в магазините, така и онлайн. С над 50% се увеличават онлайн продажбите, а поръчките през приложението Моят dm нарастват със 70 на сто.

С оборот, който вече доближава половин милиард лева, dm продължава успешното си развитие в България и през изминалата финансова година. То се дължи както на увеличения брой клиенти, така и на ръст в броя на продадените количества продукти. За периода 01.10.2024 – 30.09.2025 г. компанията отчита ръст на оборота от над 21% спрямо предходната година до 483,3 млн. лева и над 1,8 млн. клиенти, които месечно пазаруват в dm.

Радостни сме, че доверието на клиентите към нас продължава да расте. То се основава на уникалната атмосфера на нашите магазини, на любезните и компетентни служители, на внимателно подбрания и винаги актуален асортимент, както и на високото качество на нашите онлайн услуги“, каза при представянето на финансовите резултати председателят на борда на управителите на dm България Андрей Петров.

По думите му задълбочаването на връзката с клиентите остава във фокуса на компанията и през следващата година с ангажимент тя да утвърди репутацията си на любимо място за пазаруване на дрогерийни стоки, образцов работодател и отговорна към хората и природата компания. „Чрез нашата политика за трайно изгодни цени ще продължим да гарантираме ценова стабилност, което очакваме допълнително да укрепи доверието на клиентите към dm“, добави Андрей Петров.

През финансовата 2024/2025 г. dm България запазва водещата си роля в търговията на дрогерийни стоки в страната. Компанията вече има 118 магазина в 45 населени места. Именно в разширяване и модернизация на магазинната мрежа, както и в цялостно подобряване на клиентското преживяване във всички канали на продажба, са вложени основна част от направените за периода инвестиции в размер на 13,5 млн. лева.

Онлайн търговията на dm в рамките на отчетния период също расте – компанията отчита ръст от 51% на онлайн продажбите спрямо предходната година. Като движеща сила на онлайн търговията се утвърждава мобилното приложение Моят dm, в което от май 2025 г. има dm babybonus: функционалност за бъдещи родители и семейства с малки деца. Новата услуга предлага информация, съобразена с отделните етапи на развитие на детето, много практични съвети и ексклузивни талони за продукти, които да улеснят всекидневието на цялото семейство. От старта на dm babybonus до момента компанията отчита над 30 000 регистрации.

Друга новост за приложението през изминалата финансова година са обновените нива за отстъпка и новият период на натрупване на оборот (от 1.05.2025 г. до 30.04.2026 г.) на dm лоялност – функционалност за редовни клиенти, която дава възможност на всеки с регистрация в приложението да натрупва сумите от своите покупки и достигайки различни нива, да получава талони за отстъпка. Наред с това, с Моят dm клиентите могат лесно да планират покупките си, да създават списъци с любими продукти, да проверяват наличности в най-удобния за тях магазин. В приложението те получават също полезни съвети и новини, както и достъп до формата за пазаруване на живо dmLIVE, който се излъчва ексклузивно в Моят dm.

Ценова стабилност

Висококачествените собствени марки на dm, атрактивната функционалност за редовни клиенти dm лоялност и гаранцията на dm за дълготрайни цени са трите стълба на изгодното пазаруване в dm.

На фона на постоянната динамика на цените в световната икономика през последните години и свързаната с това все по-голяма чувствителност на потребителите към ценовите промени – през 2025 г. dm България отбеляза пет години от въвеждането на българския пазар на концепцията за трайно изгодни цени. Вместо краткотрайни намаления компанията гарантира на своите клиенти, че цената на всеки продукт няма да бъде увеличавана минимум четири месеца от датата, посочена на етикета на всеки отделен продукт на рафта или онлайн, като е обичайна доста по-голяма продължителност - изчисленията на dm показват средно 20 месеца.

Наред с дълготрайните цени изгодното пазаруване в dm се допълва от отличното съотношение цена-качество, което предлага богатият и разнообразен асортимент от собствени марки. Тези възможности се надграждат и от предимствата, които дава приложението Моят dm и неговата функционалност dm лоялност, чрез която компанията възнаграждава своите редовни клиенти.

Първи групов доклад за устойчивост

Групата dm drogerie markt публикува през 2024/2025 г. своя първи съвместен Доклад за устойчивост. Документът е за финансовата 2023/24 година (01.10.2023 – 30.09.2024 г.) и в него за първи път се обобщават дейностите за устойчиво развитие на всички 14 компании в страните от групата dm. В доклада dm потвърждава целта си да постигне нулеви нетни емисии до 2045 година. „dm България активно допринася за постигането на общите цели на групата, включително чрез проекти и инициативи на местно ниво“, каза Анна Драганова, управител с ресори „Финанси и контролинг“ и „Регион продажби“.

От 2024/2025 г. компанията има фотоволтаична система на своя магазин в Поморие. Към момента dm разполага с такива в своя Разпределителен център и на още два свои обекта – в София и в Кърджали.

Като част от усилията за отговорно използване на ресурсите и намаляване на отпадъците през изминалия финансов период компанията надгради и своята дългогодишна инициатива „Ще остана опаковка и в следващия си живот“. В рамките ѝ до момента са събрани близо 30 тона пластмасови опаковки от дрогерийни продукти. „Тази част от тях, които могат да бъдат превърнати в нови опаковки, е подготвена за рециклиране в Германия. За останалата пластмаса – цветна и негодна за нови опаковки – също се търсят решения. В партньорство с фондация „Колективът“ част от нея тази година беше претворена в градска мебел по проект на арх. Дана Пейчинова. Той беше реализиран от иновативната работилница VAVACADA и показан в рамките на тазгодишното издание на фестивала „Реките на София“. dm България за поредна година се включи в него и с почистващи акции на градски реки. Доброволци от екипа на dm и местни любители на природата заедно събраха 10 тона отпадъци в две акции за почистване на Перловската река в София през юни и август и една отново през август – на река Янтра във Велико Търново.

Компанията продължи и партньорството си с платформата „Истински мед“ за програмата в подкрепа на българските пчелари „Осинови кошер“. Тя дава възможност на компании да осиновят пчелно семейство, като плащат месечна сума за подкрепа на дейностите на пчеларите. dm България e част от инициативата от 2023 година. През настоящата година компанията има 10 кошера, а през следващата планира да осинови общо 13 кошера.

​Ефективност на процесите

Отговорното използване на ресурсите и повишаването на производителността са сред приоритетните теми за dm България през 2024/2025 година. Чрез промяна на редица вътрешни процеси се търси тяхната по-голяма ефективност. Фокусът е както върху това да се освобождава повече време за екипите в магазините за обслужване на клиентите, така и върху екологичните аспекти. Пример за нововъведение в тази посока са т.нар. палети от типа PALLY&LID, които dm вече ще ползва в своята логистика. Те представляват пластмасов палет за многократна употреба с падащи колела и прилежащ капак, който защитава стоките при транспорта и в същото време улеснява товаренето и разтоварването. С тази мярка се постига двоен ефект – спестяват се хиляди часове на работещите в магазините за обработка на доставките и се намалява нуждата от опаковъчно фолио. Изчисленията показват, че нововъведението ще допринесе за спестяване на близо 7 тона фолио годишно.

Ключов принос за постигнатите резултати имат служителите на dm България. В края на изминалата финансовата година те вече са 1641, което е с над 11% повече в сравнение с предходната.